وبلاگ گروه کامپیوتر

Group Computer

ماکرو چیست؟

شاید تاکنون برای شما پیش آمده باشد که در Word تعدادی عملیات مشابه را به صورت تکراری انجام داده باشید که وقت زیادی از شما گرفته باشد؛ این مشکل با استفاده از ماکرو مرتفع می شود.

مسلم عزتی - کارشناس مهندسی نرم افزار -  با بیان این مطلب اظهار کرد: با ایجاد یک ماکرو کاری که هر بار برای انجام آن مثلاً در حدود 30 ثانیه زمان صرف می کنید، در یک ثانیه انجام می شود. ماکرویی که شما ایجاد می کنید نوع عملیاتی که شما انجام می دهید را ضبط می کند و در موارد مشابه برروی متون متفاوت آن را اعمال می کند.

وی درباره چگونگی ساختن یک ماکرو، افزود: برای این کار برروی ریبون قسمت View را انتخاب کنید و در قسمت Macros برروی Record Macro کلیک کنید.

او ادامه داد: حال در پنجره باز شده یک نام برای ماکرو خود انتخاب کنید و محل ذخیره شدن آن را معین کنید (در پرونده جاری یا همهی پرونده ها).

به گفته این کارشناس می توانید یک توضیح هم درباره ماکروی خود بنویسید. حالا دو گزینه پیش رو دارید. اول اینکه ماکرو خود را به وسیله یک کلید میانبر برروی صفحه کلید اجرا کنید یا یک دکمه برای آن بسازید و در نوار ابزار قرار دهید.

عزتی تصریح کرد: ما ابتدا برروی Keyboard کلیک می کنیم؛ شما در این قسمت می توانید یک کلید ترکیبی برای استفاده از این ماکرو تخصیص دهید. برای این کار می توانید از ترکیب کلیدهای Alt ، Ctrl و یا Shift با حروف و اعداد استفاده کنید.

او ادامه داد: پس از انتخاب کردن کلید میانبر مناسب حتماً دکمه Assign را کلیک کنید تا تنظیمات اعمال گردد. سپس به مرحله قبل برمی گردیم، این بار می خواهیم یک دکمه برای اجرای مایکرو خود ایجاد کنیم. برای این کار برروی Button کلیک کنید.

وی افزود: سپس در پنجره باز شده سه قسمت قرار دارد؛ در قسمت میانی به دنبال کلیدی بگردید که قسمت پایانی نام آن با نام ماکرو شما یکی باشد. سپس برروی آن کلیک کرده و دکمه Add را بزنید. با این کار دکمه ماکروی شما در کنار دکمه آفیس در قسمت بالا سمت چپ قرار می گیرد.

این کارشناس مهندسی نرم افزار گفت: حالا نوبت به ضبط ماکرو می رسد؛ پس از گذر از مرحله قبل، هنگامی که کلید میانبر و یا دکمه را برای اجرا تخصیص دادید، در کنار موس شما یک علامت نوار مشاهده می شود، این به این معنا است که ماکرو شما در حال ضبط است و از اکنون هر کاری انجام دهید در ماکرو شما ذخیره می گردد.

او در پایان گفت: حالا کارهایی را که می خواهید در ماکروی فوق استفاده کنید را انجام دهید و سپس برروی ریبون در قسمت View برروی فلش پایینی Macros کلیک کنید و Stop Recording را انتخاب کنید. حالا ماکرو شما آماده استفاده است.

+ نوشته شده در  ۹۰/۰۲/۰۳ساعت   توسط سعید   |